6 elementów, na które należy zwrócić uwagę, kupując etykiety, aby nie dopuścić do kosztownych przestojów i reklamacji.

gru 5, 2023 | Etykiety, Logistyka, Przemysl

W dobie ciągłej konkurencji cenowej, Kierownicy ds. Zakupów często znajdują się pod presją znalezienia tańszych rozwiązań, również w zakresie etykiet. Ta presja jest umacniana przez spadek cen surowców, obserwowany w branży produkcji etykiet zarówno przemysłowej, jak i logistycznej w 2023 roku. Taka sytuacja, choć przynosi krótkoterminowe korzyści w postaci niższych cen, może prowadzić do długofalowych problemów. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, dlaczego wybór etykiet oparty wyłącznie na cenie może być ryzykowny i jakie strategie zarządzania zakupami etykiet mogą zapobiec poważnym problemom w produkcji.

Obecna sytuacja rynkowa, charakteryzująca się rywalizacją cenową między producentami, doprowadziła do sytuacji, w której niektórzy sprzedają swoje produkty po kosztach. Jest to trend, który może nie trwać wiecznie, a w najbliższym czasie spodziewane są zmiany. Z powodu rosnącej walki cenowej, wzrost cen surowców może nieuchronnie prowadzić do zwiększenia cen u producentów etykiet, a także do poszukiwania surowców z niesprawdzonych źródeł i używania gorszej jakości materiałów zamiennych. W konsekwencji, firmy poszukujące producenta etykiet muszą być świadome tych ryzyk i odpowiednio dostosować swoje strategie zakupowe. Poniżej skupimy się na wyjaśnieniu, jak patrzenie tylko na aspekt cenowy może spowodować pominięcie innych problemów, które mogą się potencjalnie pojawić. W dalszych punktach zebraliśmy najpopularniejsze problemy i ich rozwiązania.

1. Problemy z nadrukami

Nieprawidłowe Nadruki: W przypadku etykiet termicznych, precyzyjne ustawienie druku jest kluczowe. Błędy w tym zakresie mogą prowadzić do znacznych strat finansowych, ponieważ każda pomyłka oznacza konieczność ponownego drukowania.

Rozwiązanie: Współpraca z doświadczonym doradcą, który pomoże zoptymalizować proces drukowania, jest nieoceniona. Doradca może przeprowadzić analizę potrzeb i dostosować ustawienia druku, co minimalizuje ryzyko błędów.

Różne Ustawienia dla Różnych Dostaw: Używanie etykiet od różnych dostawców wymusza adaptację do zmieniających się standardów, co może być czasochłonne i kosztowne.

Rozwiązanie: Kluczowe jest specyfikowanie i standaryzowanie surowców od wybranych dostawców. Współpraca z producentami etykiet, którzy korzystają ze sprawdzonych dostawców, takich jak Avery, Raflatac, zapewnia konsekwencję w jakości i uniknięcie potrzeby ciągłego dostosowywania ustawień.

2. Brak wsparcia technicznego

Zakup etykiet od dostawców bez wsparcia technicznego może skutkować problemami z doborem odpowiedniego kleju i materiału.

Rozwiązanie: Współpraca z firmami oferującymi wsparcie techniczne pozwala na dobór optymalnych surowców i klejów, co przekłada się na wydajność i trwałość etykiet.

3. Etykiety bez doradztwa

Kupowanie etykiet bez uprzedniej konsultacji z ekspertami może prowadzić do nieefektywnego ich wykorzystania.

Rozwiązanie: Skorzystanie z doradztwa przed zakupem pozwala na lepsze zrozumienie wymagań aplikacji i doboru odpowiednich materiałów, co przekłada się na wyższą efektywność.

4. Brak testowania etykiet

Pominięcie testów etykiet w warunkach produkcyjnych może skutkować niespodziewanymi problemami.

Rozwiązanie: Przeprowadzenie testów w realnych warunkach produkcyjnych jest kluczowe, aby upewnić się, że etykiety spełniają wymagania aplikacji i są odporne na warunki eksploatacji.

5. Nieodpowiedni dobór materiału

Etykiety wykonane z niewłaściwych materiałów mogą nie wytrzymać specyficznych warunków przechowywania. Przykładowo etykiety termiczne mogą nie być odpowiednie w środowiskach o wysokiej wilgotności.

Rozwiązanie: Wybór etykiet odpornych na konkretne warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy temperatura, jest kluczowy dla zachowania ich funkcjonalności i czytelności w długim okresie.

6. Problemy z klejem

Nieodpowiednia jakość kleju może prowadzić do problemów z aplikacją.

Rozwiązanie: Uwzględnienie warunków przechowywania i aplikacji przy wyborze kleju.

Jak widać, wybór etykiet oparty wyłącznie na cenie może prowadzić do różnorodnych problemów technicznych i finansowych. Dlatego ważne jest, aby Kierownicy ds. Zakupów podejmowali decyzje z uwzględnieniem jakości, wsparcia technicznego i specyfiki surowców. Takie podejście może zapewnić nie tylko wyższą jakość produkcji, ale także oszczędności w dłuższej perspektywie.

}