Zmniejszenie wymiarów etykiet jako sposób na obniżenia kosztów w firmie

lut 28, 2024 | Etykiety, Etykiety przemysł, Logistyka

W dzisiejszych czasach jest wiele opcji, aby zoptymalizować koszty w działach zakupów. Jeśli chodzi o logistykę i prowadzenie wysyłki towarów, możemy przede wszystkim zadbać o wdrożenie innowacyjnych systemów do obsługi zamówień. Dodatkowo w celu zmniejszenia firmowych wydatków warto pomyśleć o zmniejszeniu rozmiarów etykiet kurierskich. W ten sposób realnie obniżamy koszty wysyłki – w końcu zużywamy mniejszą ilość etykiet logistycznych, a w tej samej cenie zamówimy znacznie większą liczbę etykiet. Przygotowaliśmy poradnik, aby zobrazować wpływ zmniejszenia formatów etykiet na obniżenie kosztów w przedsiębiorstwie.

Mniejsze etykiety logistyczne, czyli jak downsizing zawitał w branży wysyłkowej.

Downsizing, czyli zmniejszanie rozmiarów, to popularna praktyka, szczególnie jeśli chodzi o optymalizację kosztów w firmie logistycznej. Mniejsze etykiety pozwalają na oszczędność materiałów i zmniejszenie kosztów druku, a także mogą przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania przestrzeni na paczkach.

Najpopularniejsze formaty etykiet, które są uznawane za pomniejszone to:

●  4 × 6 cali (10 × 15 cm): jeden z najczęściej używanych formatów w branży logistycznej, szczególnie doceniany za swoją uniwersalność i kompatybilność z większością drukarek termicznych. Etykiety o takim rozmiarze są wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkie niezbędne informacje, w tym kody kreskowe, adresy i logo firmy, jednocześnie zajmując mniej miejsca na paczce.

●  4 × 4 cale (10 × 10 cm): mniejsza alternatywa dla standardowego formatu 4 × 6 cali, która nadal zapewnia wystarczająco dużo miejsca na podstawowe informacje wysyłkowe. Format ten jest szczególnie popularny w przypadku mniejszych paczek, gdzie przestrzeń na etykietę jest ograniczona.

Te mniejsze formaty etykiet logistycznych umożliwiają firmom wysyłkowym efektywniejsze zarządzanie swoimi zasobami i przestrzenią, jednocześnie zachowując wysoki poziom czytelności i dostępności informacji na etykietach.

Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań firmy mogą osiągnąć lepszą efektywność operacyjną i obniżyć koszty związane z pakowaniem i wysyłką towarów.

Zmniejszanie rozmiaru etykiet to niejedyne działania, które optymalizują koszty i przyspieszają wysyłkę towarów. W dzisiejszych czasach zachęcamy do stosowania ekologicznych rozwiązań, czyli etykiet ekologicznych

Przeczytaj również: Wdrożenie rozwiązań ekologicznych w obszarze etykiet kolorowych, w branży spożywczej.

Optymalizacja kosztów w firmie logistycznej – jak zrobić to dobrze?

Obniżenie kosztów prowadzenia firmy logistycznej może być kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i zwiększenia rentowności. Oto kilka opcji, które mogą pomóc w redukcji wydatków, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania etykiet kurierskich i zmniejszenia ich rozmiarów:

1.     Optymalizacja rozmiarów etykiet kurierskich

Zmniejszenie rozmiaru etykiet kurierskich może przynieść oszczędności materiałów oraz zredukować koszty druku. Warto również zastanowić się nad cyfrowymi metodami identyfikacji przesyłek, takimi jak kody QR czy kody kreskowe, które mogą być skanowane bezpośrednio z urządzeń mobilnych, eliminując potrzebę drukowania wielkoformatowych etykiet z dużą ilością nadrukowanych informacji. Jeśli na paczce znajdzie się tylko kod QR i numer identyfikacyjny paczki, możemy wtedy zastosować znacznie mniejsze etykiety.

2.     Automatyzacja procesów

Wdrożenie systemów automatyzacji może znacznie zredukować czas pracy, błędy oraz koszty operacyjne. Automatyzacja może dotyczyć zarządzania zamówieniami, sortowania przesyłek, obsługi zwrotów oraz innych procesów logistycznych.

3.     Optymalizacja tras dostaw

Użycie zaawansowanych systemów zarządzania flotą i optymalizacji tras może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa oraz czas dostawy. Te systemy pozwalają na dostosowanie tras w czasie rzeczywistym, uwzględniając zmienne warunki drogowe, co przekłada się na niższe koszty operacyjne.

4.     Zwiększenie efektywności pakowania

Poprawa efektywności pakowania na linii produkcyjnej, w tym zmniejszenie rozmiarów opakowań oraz zastosowanie materiałów o niższej wadze, może przyczynić się do obniżenia kosztów transportu. Tutaj doskonale sprawdzą się etykiety pocienione termiczne, których zwiększona ilość na role spowoduje dłuższy czas pracy bez konieczności dokonywania zmiany rolki, a to w efekcie da mniej przezbrojeń w ciągu cyklu produkcyjnego.

Case study: Jak FM Logistic, lider branży logistycznej, z powodzeniem wprowadził etykiety ekologiczne.

Przeczytaj, jak firma FM Logistic zredukowała zużycie energii, wody i CO2 oraz koszty w zakupach dzięki wdrożeniu etykiet ekologicznych.

Przejdź do case study

W jaki sposób mniejsze etykiety zmniejszają firmowe wydatki?

To proste. Kiedy wybieramy rolki etykiet termicznych lub jakichkolwiek innych w mniejszych formatach, po prostu zużywamy mniej materiału potrzebnego do wykonania nadruku, a także płacimy mniej za finalnie taką samą ilość etykiet przeznaczonych do nadrukowania i klejenia na paczkach.

W praktyce pomniejszone etykiety wpływają na:

  • oszczędność materiału potrzebnego do wyprodukowania etykiety logistycznej – dzięki temu płacimy mniej za finalne etykiety,
  • redukcja kosztów wydruku poprzez mniejsze zużycie taśm TTR lub podzespołów eksploatacyjnych drukarek termicznych,
  • efektywniejsze wykorzystanie powierzchni na paczkach oraz możliwość łatwiejszego oznakowania przesyłek o mniejszych gabarytach lub nieregularnych kształtach,
  • mniejsze rolki zajmują też mniej miejsca w przestrzeni magazynowej, natomiast poszczególne wersje można zamówić w różnych konfiguracjach np. zamiast 300 etykiet 100 × 150 mm, możemy mieć 450 etykiet na rolce tej samej wielkości. Dzięki temu na tej samej powierzchni magazynowej mamy więcej etykiet.

Co więcej, downsizing etykiet kurierskich przyczynia się także do ochrony środowiska naturalnego. Im mniejsza etykieta, tym mniej odpadów wytwarzamy podczas prowadzenia działalności w branży logistycznej.

Dowiedz się więcej z naszego innego wpisu blogowego. Poruszyliśmy temat: Jak zredukować koszty, zachowując wysoką jakość, używając etykiet ekologicznych?

Dlaczego warto wybierać mniejsze etykiety logistyczne?

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na pomniejszone etykiety logistyczne. To korzystne rozwiązanie nie tylko w przypadku kwestii ekonomicznych dla przedsiębiorstwa.

Oczywiście w ten sposób redukujemy firmowe wydatki, ale jednocześnie przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. Im mniejsze etykiety wykorzystujemy w firmie, tym mniej odpadów produkujemy każdego dnia działalności, a to pozytywnie wpływa na środowisko, a także wizerunek firmy.

Mniejsze etykiety to mniejsze koszty firmowe? Podsumowanie

W XXI wieku mamy wiele opcji, aby redukować koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Oczywiście możemy inwestować w nowoczesny sprzęt, szkolenia pracowników oraz proekologiczne rozwiązania. To jednak nie wszystko. Aby realnie wpłynąć na firmowe wydatki, pomyślmy o złożeniu zamówienia na pomniejszone etykiety kurierskie.

Na ogół, im mniejsze etykiety logistyczne stosujemy w swojej firmie, tym łatwiej będzie przygotować paczki przeznaczone do wysyłki kurierem. W ten sposób oszczędzamy powierzchnię na paczkach, przejrzyście znakujemy towar, a także redukujemy wydatki ze względu na niższe koszty wydruku gotowej etykiety przewozowej.

Poznaj nas bliżej i zobacz, dlaczego ponad 670 firm powierzyło nam produkcję swoich etykiet.

Zobacz jakie etykiety produkujemy.

Zobacz wszystie etykiety

}