Korzyści uzyskane przy wdrożeniu etykiet ekologicznych w firmach z branży mleczarskiej i rybnej

kwi 15, 2024 | Case study, Ekologia, Etykiety, Przemysl

Opis firm

Pierwszą firmą jest spółka mająca wieloletnie doświadczenia w produkcji serów. Klient jest zainteresowany przeprowadzeniem testów, rozwiązania ekologicznego dedykowanego do opakowania serów w plastrach. Aktualnie trwają prace związane z wdrożeniem etykiet ekologicznych.

Drugim Klient to przedsiębiorstwo z czołówki firm produkcji rybnej w Polsce. Klient chciał przetestować etykiety ekologiczne jako nowy materiał dla obecnie stosowanych na swoich produktach. U tego Klienta zakończyliśmy z sukcesem proces wdrożenia i aktualnie wykorzystuje on w swojej produkcji etykiety ekologiczne.

Opis sytuacji 

Obie firmy są dużymi podmiotami produkcyjnymi z branży spożywczej. Spółki z racji wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju postanowiły sprawdzić jakie korzyści przyniesie im zmiana aktualnie używanych etykiet na ich odpowiedniki ekologiczne.

Każda z firm pragnie również jak najlepiej przygotować się na nadchodzące regulacje środowiskowe Unii Europejskiej.

Popularny etykiety i nakłady 

Poniżej spisaliśmy jakie są najczęstsze rozmiary etykiet z danej branży, o które pytają nas Klienci.

Etykiety z branży rybnej

Popularny wymiar etykiet: 110x80mm 

Kalkulacje środowiskowe przyjęliśmy dla ilości 14 mln sztuk rocznie, co odpowiadać będzie ok. 125 tyś. /m2 wykorzystanego materiału. 

Etykiety z branży mleczarskiej 

Popularny wymiar etykiet: 68x68mm  

Kalkulacje środowiskowe przyjęliśmy dla ilości 13 mln sztuk rocznie, co odpowiadać będzie ok. 59 tyś. /m2 wykorzystanego materiału.

Wyzwania związane z ekologią  

Obie z wymienionych firm posiadają duże zakłady przetwórcze. Z tego powodu wdrożenie etykiet ekologicznych musi odbyć się bez jakichkolwiek zmian w aktualnej pracy linii produkcyjnych.

Dla każdego z Klientów dobraliśmy ekologiczne odpowiedniki etykiet, które były takie same po względem projektu, jakości nadruku, użytego kleju i rozmiaru jak aktualnie używane na wybranych produktach. 

Przy wdrażaniu każdego projektu ekologicznego przeprowadzamy testy zarówno wewnętrzne na naszej produkcji jak i zewnętrze u Klienta. Dzięki temu możemy dobrać materiał etykiety, który jest optymalnie pocieniony oraz zawiera odpowiednią ilość recyklatów, a dodatkowo zachowuje identyczne właściwości co etykieta standardowa.

Rozwiązania i oszczędności ekologiczne

Poniżej prezentujemy wyliczenia zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych oraz emisji CO2 dla przyjętych zapotrzebowań rocznych, oraz popularnego wymiaru etykiety.

Firma z branży mleczarskiej

wodra redukcja 9%

Redukcja zużycia wody o 9%

226 794 l vs 205 668 l

CO2 redukcja 12%

Redukcja emisji CO2e o 12%

30 023 kg CO2e vs 30 023 kg CO2e

energia redukcja 13%

Redukcja zużycia energii o 13%

1 157 659 MJ vs 1 002 279 MJ

Firma z branży rybnej

woda redukcja 8%

Redukcja zużycia wody o 8%

    377 280 l vs 346 320 l

CO2 redukcja 23%

Redukcja emisji CO2e o 23%

48 960 kg CO2e vs 37 440 kg CO2e

Prezentowane wyliczenia są indywidualnie kalkulowane dla każdego Klienta, uwzględniając jego specyfikę etykiet. Wyliczenia mogą różnić się w zależności o danego przypadku. 

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach ekologicznych w obszarze etykiet.

Poznaj 4 korzyści naszej oferty ekologicznej oraz uzyskaj wyliczenia redukcji wody, energii i emisji CO2 dla swojej firmy.

Sprawdź ekologiczne rozwiązania

Większy przychód przy założeniu większej liczby etykiet na rolce 

Aby nie tylko pomóc Klientom zredukować ślad węglowy, ale również zwiększyć przychody z produkcji poniżej przedstawiamy kalkulację pokazującą, jak zwiększenie liczby etykiet na rolce generuje dodatkową produkcję.

Nawinięcie większej liczby etykiet na rolkę przy zachowaniu takiej samej średnicy jest możliwe właśnie dzięki użyciu etykiet ekologicznych.

Porównanie ilości etykiet na rolce 

Etykiety standardowe 

Przykładowe zapotrzebowanie miesięczne: 450 000 szt. 

Ilość etykiet na rolce: 9000 szt. 

Liczba rolek: 50 szt.

Etykiety ekologiczne 

Ilość etykiet na rolce: 9990 szt. – ilość zwiększona o 11% 

Liczba rolek: 45 szt. – mniejsza ilość rolek przy tym samym przykładowym miesięcznym zużyciu

Wyliczenie korzyści produkcyjnych na przykładzie pojedynczego asortymentu produktu

Na potrzeby standaryzowania przeliczeń przyjęliśmy druk na drukarce przemysłowej, w której wymiana rolki na nową zajmuje 4 minuty. 

50 rolek – 45 rolki = 5 rolek mniej do zmiany miesięcznie. 

5 rolek x 4 minuty = 20 min produkcyjnych miesięcznie więcej. 

Jeżeli założymy, że w ciągu 1 godziny pracy zakład może wyprodukować średnio 900 szt. produktu, to zaoszczędzone 20 minut da nam dodatkowe 300 szt. produktu miesięcznie.  Na potrzeby wyliczeń zakładamy, że firma sprzedaje produkt po 20 zł/szt.

300 szt. x 20 zł = 6000 zł miesięcznie = 72 000 zł dodatkowego przychodu rocznie.

Całość uzyskana bez ponoszenia większych kosztów produkcyjnych, dzięki oszczędności czasowej wygenerowanej przez zmniejszenie liczby zmian rolek. 

Powyższe wyliczenia są założeniami i nie odzwierciedlają konkretnych danych produkcyjnych. Dane są indywidualnie kalkulowane dla każdego Klienta, uwzględniając jego specyfikę produkcji i etykiet. Wyliczenia mogą różnić się w zależności o danego przypadku. 

Wnioski 

Tak jak już wspominaliśmy, w firmie z branży mleczarskiej proces wdrożenia jeszcze trwa, niemniej z przedstawionych wyliczeń ekologicznych jasno wynika, że Klient znacząco zmniejszy ślad węglowy generowany przez spółkę. 

W przypadku Klienta z branży rybnej rozwiązanie ekologiczne zostało sprawdzone, przetestowane i wdrożone. Klient jest zadowolony i podjął z nami stałą współpracę. Co najbardziej cieszy, nasza firma jako pierwsza zaproponowała i wdrożyła rozwiązania ekologiczne. Równocześnie dzięki temu wdrożeniu Klient jeszcze lepiej dostosuje swoją produkcję do wymogów dużej sieci handlowej, z którą współpracuje.

Sprawdź cenę i redukcję śladu węglowego Twoich etykiet w wariancie ekologicznym.

Zostaw numer, nasz doradca oddzwoni i wyceni ekologiczne etykiety o takich samych parametrach jak obecnie używane w Twojej firmie.

    }