Dlaczego etykiety samoprzylepne się odklejają?

lut 16, 2024 | Etykiety, Logistyka, Przemysl

Każdy materiał ma swoją specyfikację, która zawiera wiele informacji. Często brakuje nam czasu, aby je wszystkie przeczytać. Najistotniejszą jednak jest to, że kleje muszą mieć czas, aby dobrze przylegać do powierzchni, zazwyczaj jest to 24 godziny. Tyle czasu potrzeba, po przyklejeniu etykiety na produkt, aby opakowanie mogło pozostać w minimalnej temperaturze wymaganej dla aplikacji. Etykiety samoprzylepne często są traktowane jako element drugorzędny w procesie produkcyjnym i zakupowym, ponieważ stanowią tylko mały procent kosztów zakupów firmy. Przyjrzymy się bliżej przyczynom, dla których etykiety samoprzylepne mogą się odklejać.

Jakie są najczęstsze problemy związane z odklejaniem się etykiet?

Jeśli etykieta ma odpowiednio dobrany i mocny klej, to znaczy, że się przyklei do produktu (surowca) w każdych warunkach wilgotności i temperatury. Głównie z tego względu należy wybierać jak najwyższej jakości etykiety samoprzylepne, etykiety termiczne.

Problemy, z którymi możemy się spotkać, jeśli etykiety samoprzylepne nie chcą trzymać się na klejonej powierzchni to:

 1. Odklejanie się etykiet w procesie produkcyjnym.
 2. Odklejanie się etykiet z gotowego produktu w transporcie lub półce sklepowej.
 3. Brak możliwości odklejenia etykiety, która jest docelowo przeznaczona do użytku wielorazowego lub z powierzchnią, która ma umożliwiać odklejenie etykiety.
 4. Problem z prawidłowymi nadrukami zwłaszcza kodów kreskowych lub informacji o prawidłowym korzystaniu z produktu.
 5. Słaba odporność nadruku na czynniki zewnętrzne.
 6. Nadruk termiczny, który znika pod wpływem ciepła wilgoci lub kontaktu z tłuszczem.

Dlaczego moje etykiety się odklejają?

Każda etykieta samoprzylepna ma kartę specyfikacji, w której jest dużo informacji, a my nie mamy czasu ich czytać. Dla nas najważniejsze informacje to te, które wskazują, że każdy klej potrzebuje czasu na to, żeby się dobrze związać z podłożem. Docelowo etykieta samoprzylepna powinna uzyskać maksimum trwałości i przyczepności po 24 godzinach od czasu aplikacji. 

Po naklejeniu etykiety na produkt potrzeba czasu, żeby produkt przebywał w tej minimalnej temperaturze aplikacji, czyli najlepiej pokojowej, przez całą dobę. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność lub skrajne temperatury, wtedy pojawia się ryzyko, że etykieta się nie przyklei lub odklei zbyt szybko, np. od towaru albo od wysyłanej paczki.

 • minimalna temperatura aplikacji dla kleju mocnego kauczukowego to około +0⁰C,
 • temperatura serwisowa od -40⁰C do +50⁰C.

Przykładowo:

Klient przykleja etykiety w temp +2 do +4⁰C na zamknięte kartony, które są układane na paletach i po 15-20 minutach paleta przewożona jest do chłodni do temperatury -22 stopnie Celsjusza. Etykiety się nie odklejają i trzymają się produktu prawidłowo.

Kiedy klient postanawia zmienić dostawcę produktu, powinien przetestować dostarczone etykiety. Po testach następuje akceptacja i złożenie zamówienia na nowy pakiet etykiet. To niezbędne, aby mieć pewność, że samoprzylepne etykiety sprawdzą się w konkretnych warunkach klejenia.

W Beta Point mamy też drukarki do etykiet przemysłowych, które doskonale nadają się do tworzenia kodów kresowych przeznaczonych do znakowania towaru.

Case study: Jak FM Logistic, lider branży logistycznej, z powodzeniem wprowadził etykiety ekologiczne.

Przeczytaj, jak firma FM Logistic zredukowała zużycie energii, wody i CO2 oraz koszty w zakupach dzięki wdrożeniu etykiet ekologicznych.

Przejdź do case study

Etykiety odklejają się po dostawie towaru – dlaczego?

Załóżmy, że klient wykonał testy u siebie w biurze i nakleił etykiety na karton w temperaturze +20 stopni Celsjusza  i na następny dzień zaniósł do chłodni. Warunki testowe zdecydowanie się różnią od warunków produkcyjnych, a więc pojawia się ryzyko, że etykiety samoprzylepne mogą nie trzymać się tak, jak powinny.

Czyli najważniejsze testy muszą odbywać się w warunkach produkcyjnych. Natomiast produkcja odbywa się w innych warunkach i do nich trzeba dostosować wykonywane testy samoprzylepnych etykiet. Dopiero wtedy, kiedy produkcja etykiet jest odpowiednio zoptymalizowana i dopasowana do potrzeb klienta, możemy mówić o najwyższej jakości.

Jak wybrać właściwe etykiety samoprzylepne?

Aby wybrać etykiety samoprzylepne, które się nie odkleją, ważne jest uwzględnienie kilku kluczowych aspektów:

 1. Dopasowanie etykiet do zastosowania – temperatura, wilgotność, powierzchnia aplikacji.
 2. Wybór odpowiedniego kleju – kleje permanentne, zmywalne, czy do trudnych powierzchni.
 3. Materiał etykiety – papierowe do zastosowań wewnętrznych, a syntetyczne do warunków zewnętrznych lub wilgotnych.

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie powierzchni przed aplikacją etykiet oraz stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących aplikacji. W Beta Point oferujemy szeroki wybór etykiet samoprzylepnych oraz doradztwo w doborze najlepszego rozwiązania, aby zapewnić trwałość i niezawodność etykietowania.

Jak uniknąć problemu z odklejającymi się etykietami?

Najważniejsze jest to, abyśmy dobierali surowiec, czyli klej do odpowiedniej temperatury aplikacji i temperatury serwisowej. To ważne, aby wybrana powłoka klejąca była też dostosowana do podłoża. Jeżeli podłoże jest gładkie, wystarczy nam klej akrylowy. Jeżeli podłoże jest szorstkie, będzie nam potrzebny klej kauczukowy.

Jak chcemy po przyklejeniu etykiety odkleić bez pozostawiania śladów na produkcie, to musimy kupić etykiety z klejem odlepnym lub przetestować inne kleje czy będą odpowiednie do zastosowania w przypadku naszych potrzeb.

Poznaj nas bliżej i zobacz, dlaczego ponad 670 firm powierzyło nam produkcję swoich etykiet.

Zobacz jakie etykiety produkujemy.

Zobacz wszystie etykiety

W każdym przypadku, mimo prawidłowego dobrania kleju do naszych warunków klejenia, musimy zrobić testy zgodne z warunkami produkcyjnymi. W przeciwnym razie nigdy nie zyskamy gwarancji, że gotowe etykiety będą się utrzymywać na powierzchni przez długi czas, bez ryzyka samoistnego odklejenia.

Zobacz także: 3 obszary korzyści wynikających z wdrożenia etykiet ekologicznych w branży logistycznej i produkcyjnej.

}