Etykiety ekologiczne jako element polityki ESG w nowoczesnej firmie produkcyjnej.

sie 18, 2023 | Etykiety, Ekologia

Czym jest ESG (Environmental, Social and Governance)?

ESG to całość czynników, które firma może wpisać w swoje działania, uwzględniających zarówno aspekty społeczne, środowiskowe, jak i kwestie związane z efektywnym zarządzaniem (w tym aspekty związane z prawami człowieka, nadzorem nad łańcuchem dostaw lub kontrolą ryzyka). Współcześnie ESG staje się kluczowym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych przez przedsiębiorstwa na całym świecie.

To, co istotne w raportowaniu ESG to fakt, że raport jest wynikiem rzeczywistych działań, jakie firma podejmuje na co dzień na rzecz środowiska naturalnego, społeczeństwa oraz organizacji zasad własnego funkcjonowania. Dzięki raportom ESG klienci, kontrahenci, interesariusze i konkurencja mogą zweryfikować podejmowane przez firmę działania.

Dlatego warto już dziś podejmować działania, dzięki którym firmy mogą wpływać pozytywnie na środowisko naturalne?

ekologiczne etykiety a esg

Firmy logistyczne i produkcyjne często, patrzą na znaczenie etykiet w swoich organizacjach przez pryzmat ich procentowego udziału w strukturze wszystkich kosztów firmy produkcyjnej (uwzględniając także zakupy surowców strategicznych dla danego profilu produkcji). Udział ten wynosi mniej niż 1%.

Mimo iż udział etykiet w strukturze kosztów nie jest duży, wdrożenie rozwiązań ekologicznych w tym obszarze przyniesie firmie produkcyjnej nie tylko obniżenie kosztów produkcji i wzrost wydajności, ale co ważne wpisze jej ekologiczne działania w możliwość raportowania w ESG.

Poniżej opisujemy 5 rozwiązań ekologicznych z zakresu etykietowania, które firma może wdrożyć w ramach swoich działań ESG. Ich wdrożenie pozwoli na stworzenie tzw. opakowania monomateriałowego. Korzyści z faktu wdrożenia takiego opakowania znajdziesz w podsumowaniu.

Pobierz darmowy elementarz o etykietach ekologicznych

Dowiedz się, jak dzięki ekologicznym etykietom możesz oszczędzać na zakupach i minimalizować wpływ firmy na środowisko.

Przejdź do pobrania elementarza

Co już teraz możesz zrobić, aby przygotować się na raportowanie ESG w obszarze etykietowania?

Mamy do dyspozycji szereg rozwiązań ekologicznych, które firmy produkcyjne mogą wykorzystać zarówno stosując etykiety logistyczne jak i kolorowe etykiety produktowe.

1. Zredukowane, pocienione etykiety

Pozwalają na redukcję zużycia zasobów naturalnych: wody i energii elektrycznej oraz redukcję CO2 wprowadzanego do atmosfery o średnio 9-13%, równocześnie zwiększając efektywność produkcji.

Więcej etykiet na rolce to:

  • Mniej zmian na drukarkach etykiet – oszczędność czasu i wzrost wydajności.
  • Redukcja kosztów – niższe koszty transportu i magazynowania.

2. Etykiety zawierające od 15% do 100% recyklatów prokonsumenckich lub poprzemysłowych

Ponowne użycie tych samych materiałów to redukcja zużycia zasobów naturalnych – wody, energii elektrycznej oraz redukcja emisji CO2 do środowiska. Zastosowanie etykiet z zawartością recyklatów to jeden z elementów gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Działania zgodne z GOZ wpisują się w raportowanie ESG.

3. Etykiety pochodzące z odnawialnych źródeł

Do ich produkcji wykorzystano produkty uboczne, które w tradycyjnej produkcji stawały się odpadem i lądowały na wysypiskach odpadów. Jeden z przykładów to wykorzystanie w materiale etykietowym węglanu wapnia pozyskiwanego z odpadów z kopalni marmuru, który stanowi 80% masy materiału, pozostałe 20% to recyklat PE.

4. Etykiety z certyfikatem FSC

Dają gwarancję, że w całym łańcuchu produkcyjnym do ich produkcji zastosowano drewno pochodzące ze zrównoważonych upraw leśnych. Firma stosująca takie etykiety redukuje zużycie zasobów naturalnych i poprzez udział w łańcuchu uczestniczy w zapobieganiu degradacji lasów na ziemi.

Certyfikat FCS jest jednym z ważnych elementów wpisujących się bezpośrednio w założenia ESG.

5. Odbiór podkładów etykietowych po zużytych etykietach

Działanie pozwala zredukować koszty utylizacji odpadów a długofalowo zmniejszyć ich ilość w obiegu. Dodatkowo, przy równoczesnym stosowaniu etykiet pocienionych z zawartością recyklatów, realizuje politykę gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Sprawdź cenę Twoich etykiet w wariancie ekologicznym.

Zostaw numer, nasz doradca oddzwoni i wyceni ekologiczne etykiety o takich samych parametrach jak obecnie używane w Twojej firmie.

    Podsumowanie

    Dobór jednego z powyższych rozwiązań jest działaniem, które z pewnością przybliży firmę do realizacji założeń ESG. Dodatkowo zastosowanie etykiet, które uwzględnią 2 lub 3 z nich równocześnie pozwoli stworzyć opakowanie monomateriałowe, które konsument wrzuci do jednego pojemnika na odpady i które trafi do ponownego przetworzenia.

    Takie wdrożenie jest realnym działaniem na rzecz środowiska naturalnego, które w istotny sposób podnosi aktywny udział firmy w kształtowaniu pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, wpisując się w realizację polityki ESG.

    }