Jak zredukować koszty, zachowując wysoką jakość, używając etykiet ekologicznych?

wrz 7, 2023 | Etykiety, Ekologia

Opisujemy, jak etykiety ekologiczne obniżają koszty zakupów oraz wpływ organizacji na środowisko.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wyróżniamy obszary rozwiązań ekologicznych w etykietach.
  • Jak etykiety pocienione obniżają koszty w przedsiębiorstwie.
  • O ile etykiety ekologiczne mogą zmniejszyć zużycie wody, energii oraz poziom CO2.

W obliczu rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju i inicjatyw ESG (Environmental, Social, Governance), wiele firm produkcyjnych i logistycznych dąży do wprowadzania rozwiązań ekologicznych w swoich działaniach. Etykiety ekologiczne stanowią doskonałą okazję do jednoczesnego obniżenia kosztów (mogą być tańsze od standardowych oraz może być ich więcej na roli), zachowania wysokiej jakości, a także wzmocnienia polityki zrównoważonego rozwoju w organizacji.

Obszary rozwiązań ekologicznych w branży etykiet

Redukcja – mniej to więcej dla Twojego biznesu 

Pierwszym krokiem we wdrażaniu podejścia ekologicznego są etykiety pocienione, znane również jako etykiety zredukowane. Są one produkowane z surowców, które zostały zredukowane lub pocienione, co oznacza, że ich ilość została zmniejszona w procesie produkcji. Ten proces ma na celu zminimalizowanie zużycia surowców i energii, co przekłada się na korzyści dla środowiska naturalnego i oszczędności kosztów. 

Pobierz darmowy elementarz o etykietach ekologicznych

Dowiedz się, jak dzięki ekologicznym etykietom możesz oszczędzać na zakupach i minimalizować wpływ firmy na środowisko.

Przejdź do pobrania elementarza

Główne cechy etykiet pocienionych to: 

Mniejsze zużycie surowców: W produkcji etykiet pocienionych wykorzystuje się mniej materiałów w porównaniu do tradycyjnych etykiet. To oszczędza surowce naturalne, takie jak papier czy folie, co jest zgodne z ideą zrównoważonego wykorzystania zasobów. 

Oszczędności kosztowe: Dzięki zmniejszeniu ilości surowców potrzebnych do produkcji etykiet pocienionych, firmy mogą osiągnąć znaczące oszczędności. Dodatkowo, na rolce o tej samej średnicy, można nawinąć więcej etykiet pocienionych, co zmniejsza potrzebę częstych zmian rolek na maszynach drukujących. 

Jakość na wysokim poziomie: Pocienione surowce zachowują wysoką jakość, która pozwala zamienić surowce standardowe bez żadnych zmian ustawień w drukarkach lub aplikatorach etykietujących. Mamy tutaj sytuacje, w której “nowy produkt” pasuje do wszystkich urządzeń drukujących identycznie jak obecnie używany. 

Korzystny wpływ na środowisko: Redukcja surowców w procesie produkcji przekłada się na mniejsze zużycie energii oraz generowanie mniejszej ilości odpadów. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego i obciążenia środowiska. 

Zrównoważony rozwój: Etykiety pocienione są jednym z przykładów działań podejmowanych przez firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju. Poprzez stosowanie takich etykiet, firmy pokazują swoje zaangażowanie w redukcję negatywnego wpływu na środowisko. 

Przykład redukcji środowiskowych uzyskanych przy użyciu etykiet pocienionych. Zużycie 50.000 m2 / rok

Papier termiczny ECO, klej kauczukowyPapier termiczny ECO pocieniony, klej kauczukowy Redukcja
=
Oszczęsność
ENERGY 
primary energy demand
433 989 MJ 377 535 MJ -13%
WATER 
blue water consumption
87 827 l 81 260 l -7%
CO2e 
GWP100, excl biogenic carbon
11 445 kg CO210 103 kg CO2-12%

Etykiety pocienione nie tylko przynoszą korzyści ekologiczne, ale również wpływają pozytywnie na ekonomię firmy. Niższe koszty surowców, oszczędności w transporcie i magazynowaniu, oraz redukcja odpadów to tylko niektóre z przykładów, które przekładają się na lepsze wyniki finansowe. 

Recykling – nowa życie dla etykiet i środowiska 

Zastosowanie recyklatów w produkcji etykiet to kolejny krok w kierunku ekologicznego rozwoju. Etykiety zawierające recyklaty stanowią nie tylko przykład zamkniętego obiegu, ale także redukują opłaty związane z wprowadzaniem opakowań na rynek. Wprowadzenie opakowań z recyklatami przyczynia się do zwiększenia poziomu recyklingu, co ma pozytywny wpływ na profil ESG firmy oraz pomaga w osiąganiu celów związanych z ochroną środowiska. Więcej o etykietach w kontekście realizacji polityki ESG znajdziesz.

Odnawialność – innowacyjność dla przyszłości 

Korzystanie z materiałów odnawialnych w produkcji etykiet jest trzecim krokiem w kierunku ekologii. Dzięki temu firma może zmniejszyć swoją ekologiczną stopę i pozyskać klientów, dla których troska o środowisko ma kluczowe znaczenie. Wykorzystanie surowców odnawialnych, takich jak papier trzcinowy, pozwala nie tylko na oszczędności, ale również na podkreślenie zaangażowania firmy w tworzenie ekologicznych rozwiązań. 

Wsparcie – wspólnie dla lepszej przyszłości 

Wdrażanie ekologicznych etykiet to proces wymagający zaangażowania i wsparcia zarówno od dostawców, jak i klientów. Współpraca w obszarze optymalizacji rozmiaru etykiet czy ilości kolorów przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Również współpraca w kwestii recyklingu podkładów etykietowych przyczynia się do tworzenia cyrkularnej gospodarki i zwiększa świadomość ekologiczną firmy. 

Wprowadzenie etykiet ekologicznych to nie tylko krok w kierunku oszczędności, ale także kluczowy element polityki ESG. Oszczędności kosztów, redukcja negatywnego wpływu na środowisko oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju stanowią fundamenty nowoczesnego podejścia do prowadzenia biznesu. Dlatego też, jeśli Twoja firma pragnie jednocześnie zredukować koszty i zwiększyć jakość, wprowadzenie etykiet ekologicznych powinno stać się priorytetem na liście działań.

Sprawdź, jakie rozwiązania ekologiczne możesz wprowadzić w swojej firmie.

Dowiedz się, ile możesz zyskać, wdrażając etykiety ekologiczne.

Poznaj nasze rozwiązania ekologiczne
}