Wszystko, co należy wiedzieć o ekologicznych etykietach pocienionych.

paź 4, 2023 | Etykiety, Ekologia

Czym są ekologiczne etykiety, wykonane z pocienionych surowców?

Z tego artykułu dowiesz się:

Opakowania ekologiczne to temat opisywany szeroko w literaturze i mediach. Firmy produkcyjne wiedzą, że wprowadzenie ekologicznych opakowań to jedyna droga przyszłości. Etykiety są integralną częścią opakowania, dlatego istotne jest, czy i w jaki sposób wpływają na redukcję wykorzystania zasobów naturalnych. To jednak niejedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę.  Wdrażanie ekologicznych rozwiązań to jeden element a aspekt finansowy do drugi. Dlatego ważne są także koszty wdrożenia i koszty zakupu takich etykiet.

Etykiety pocienione – budowa i jakość

Jednym z najprostszych do wdrożenia rozwiązań ekologicznych są etykiety pocienione, czyli zredukowane. Etykiety takie mają pocieniony materiał wierzchni oraz pocieniony podkład. Natomiast warstwa kleju jest taka sama jak w etykietach standardowych. Podkład zawiera recyklaty pokonsumenckie lub poprzemysłowe (Firma wybiera rodzaj recyklatu zależnie od obranej strategii ), co powoduje, że etykiety mają jeszcze bardziej pozytywny wpływ na środowisko.

Przykład budowy etykiety pocienionej

budowa etykiety ekologicznej

Konstrukcja etykiet pocienionych została opracowana przez wiodących producentów surowców etykietowych takich, jak UPM Raflatac czy Avery Denisson na bazie badań laboratoryjnych i w oparciu o nowoczesne technologie. Dlatego jakość etykiet pocienionych jest taka sama jak etykiet standardowych. Dodatkowo jako producent etykiet i wieloletni partner firm Raflatac i Avery, przeprowadziliśmy własne testy jakości zadruku etykiet w tym:

  • stopnia zaczernienia,
  • jakości nadruku kodów kreskowych,
  • małych czcionek.

Testy przeprowadziliśmy na drukarkach biurkowych i półprzemysłowych przy różnych prędkościach zadruku. Przeprowadzone testy potwierdziły wysoką i powtarzalną jakość etykiet pocienionych.

Do powyższych testów jakości jako kolejny poziom weryfikacji, dostarczamy klientom zainteresowanym wdrożeniem etykiet zredukowanych bezpłatne próbki etykiet.

Pobierz swój darmowy elementarz o etykietach ekologicznych.

Dowiedz się, jak dzięki ekologicznym etykietom możesz oszczędzać na zakupach i minimalizować wpływ firmy na środowisko.

Przejdź do pobrania elementarza

Nasze testy oraz etykiety stosowane obecnie przez naszych klientów pokazują, że etykiety standardowe można zastąpić etykietami pocienionymi bez żadnych zmian w procesie etykietowania czy zadruku etykiet. Jedynym elementem, który może wymagać dostosowania, jest dobranie optymalnej temperatury zadruku. Jest to jednak sytuacja, która standardowo ma miejsce także przy zmianie dostawcy etykiet czy też po zakupie nowych drukarek.

W efekcie końcowym firma otrzymuje etykiety pocienione z gwarancją wysokiej, powtarzalnej jakości. Osoba obsługująca drukarkę zakładka rolki w drukarce i drukuje wybraną ilość etykiet. Wdrożenie nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów ze strony klienta.

Jak odpowiednio dobrać etykiety ekologiczne?

O sukcesie wdrożenia decydują dwa pierwsze etapy współpracy pomiędzy klientem oraz producentem i dostawcą etykiet: analiza potrzeb i poznanie technologii klienta, oraz dobranie odpowiedniego surowca na etykiety, który będzie zgodny z technologią klienta i zagwarantuje płynną produkcję bez przestojów.

Wyzwania przy wdrożeniu etykiet ekologicznych

Cena etykiet ekologicznych

Zapewne wiele osób odpowiadających za zakupy ma przekonanie, że etykiety ekologiczne będą droższe w produkcji od etykiet standardowych. Nic bardziej mylnego. Cena eko etykiet może być taka sama jak etykiet standardowych, a nawet niższa. Co więcej, dzięki zastosowaniu polityki dynamicznej aktualizacji ceny, klient otrzymuje zawsze najlepszą dostępną aktualnie cenę przy zachowaniu wysokiej powtarzalnej jakości.

Przyzwyczajenie do obecnych etykiet

Pewnym wyzwaniem we wdrożeniu etykiet ekologicznych może być przyzwyczajenie do obecnie stosowanych etykiet i ich dostawców. Jak już podkreślaliśmy, wdrożenie etykiet ekologicznych nie wymaga praktycznie, żadnych dodatkowych nakładów. Co więcej, ponieważ etykiet pocienionych jest więcej na roli, klient oszczędza czas na przezbrojeniach i z jednej roli drukuje więcej etykiet.

Świadomość rynku

Nasze rozmowy z klientami pokazały, że wiedza na temat etykiet ekologicznych nie jest tak powszechna, jakby się wydawało. Warto być na bieżąco i wiedzieć, jakie są oczekiwania konsumentów oraz w którym kierunku idą rozwiązania ekologiczne w zakresie etykiet. Wdrażając etykiety ekologiczne, organizacja może zaoszczędzić finansowo a dodatkowo dokona znaczących redukacji jeżeli chodzi o wpływ na środowisko naturalne. Poniżej prezentujemy przykład obniżenia zużywanej wody i energii oraz redukcji CO2.

Przykład redukcji środowiskowych uzyskanych przy użyciu etykiet pocienionych. Zużycie 1 000 000 m2 / rok

Papier termiczny ECO, klej kauczukowyPapier termiczny ECO pocieniony, klej kauczukowy Redukcja
=
Oszczędność
ENERGY 
primary energy demand
8 846 540 MJ 8 095 786 MJ -8% Energia, którą przeciętny dom zużywa w ciągu 55 lat.
WATER 
blue water consumption
1 763 704 l 1 628 347 l -8%Woda wystarczająca na 90210 minut prysznica.
CO2e 
GWP100, excl biogenic carbon
238 340 kg CO2221 000 kg CO2-7%Tyle CO2 generuje 46 długich lotów dla 1 osoby.

Podsumowanie

Wdrożenie etykiet pocienionych nie wymaga dodatkowych działań po stronie działów produkcji czy zakupów. Uruchomienie etykietowania przy użyciu etykiet ekologicznych odbywa się bez zmian w procesach firmy ani dodatkowych nakładów finansowych. Firma natomiast zyskuje:

  • Tańsze etykiety lub etykiet w tej samej cenie co etykiet standardowe.
  • Więcej etykiet na roli, co umożliwia mniej przezbrojeń drukarek w czasie procesów produkcyjnych i logistycznych.
  • Pozytywny wpływ na środowisko poprzez redukcję zużycia zasobów naturalnych.
  • Dodatkowy element wpisujący działania firmy w politykę ESG.

Sprawdź, jakie rozwiązania ekologiczne możesz wprowadzić w swojej firmie.

Dowiedz się, ile możesz zyskać, wdrażając etykiety ekologiczne.

Poznaj rozwiązania ekologiczne
}