Zastosowanie technologii RFID w logistyce

paź 13, 2023 | Etykiety, Etykiety przemysł

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Czym są i jak używa się etykiet RFID w logistyce.

W logistyce następca etykiety logistycznej zawłaszcza generowanej w systemie GS1 jest etykieta z chipem RFID. Są to etykiety pasywne, czyli są zasilane przez pole elektromagnetyczne wytworzone przez czytnik. Zbudowane są ze standardowej etykiety + wsadu RFID (chipu).

Główne korzyści etykiet RFID dla branży logistycznej:

Poniżej opisujemy w punktach, najważniejsze korzyści płynące z wykorzystania etykiet RFID:

  1. Rozszerzona pojemność przechowywania informacji: Etykiety RFID pozwalają na gromadzenie znacznie większej ilości danych niż tradycyjne kody kreskowe.
  2. Wyjątkowa wygoda w użyciu: Nie ma potrzeby precyzyjnego nakierowywania czytnika na kod kreskowy; wystarczy być w pobliżu etykiety RFID.
  3. Skalowalność identyfikacji: Możliwość równoczesnego odczytu wielu chipów (tagów) sprawia, że proces identyfikacji jest znacznie bardziej efektywny.
  4. Modyfikacja danych w czasie rzeczywistym: Możliwość dodawania dodatkowych informacji do tagu umieszczonego pod etykietą jest nieoceniona. W przypadku standardowych etykiet konieczne byłoby wprowadzenie zmian do systemu, wydrukowanie nowej etykiety i naklejenie jej na produkt.
  5. Wszechstronność w różnych warunkach: Etykiety RFID, są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak woda, olej, zabrudzenia, niskie i wysokie temperatury.
  6. Zabezpieczenie dostępu do informacji: Możliwość zabezpieczenia danych hasłem pozwala chronić opakowania i produkty przed manipulacją lub kradzieżą.

Chcesz poprawić wydajność swojej logistyki i obniżyć koszty przy pomocy etykiet RFID?

Sprawdź nasze etykiety RFID

Na jakich etapach logistycznych można zastosować technologię RFID.

Identyfikacja pojazdu przy wjeździe

System RFID umożliwia szybką identyfikację pojazdu i skierowanie go do właściwej rampy załadunkowej lub rozładunkowej.

Rozładunek towaru

Cały proces rozładunku może być w znaczny sposób przyśpieszony gdy każda paleta lub opakowanie zbiorcze ma etykietę RFID, ponieważ zdecydowanie przyspiesza to identyfikację każdej palety. Po przejściu przez bramki RFID następuje natychmiastowe sczytanie i rejestracja towaru w systemie magazynowym. Przy użyciu kart RFID UHF można również rejestrować, kto brał udział w rozładunku i jak długo trwał rozładunek.

Magazynowanie palet

Wózek widłowy wyposażany w czytnik RFID identyfikuje każdą paletę, nie potrzebujemy skanera kodów kreskowych, nie ma potrzeby sczytywania kodów kreskowych z palety. Paleta jest zabierana i odstawiana na miejsce paletowe, które jest oznakowane tagiem RFID i następuje automatyczne sczytanie, na jakim miejscu paletowym została odłożona konkretna paleta.

Ilość zagubionych palet spada do zera, a proces odkładania palet na magazynie przyśpiesza nawet o 20%.

Inwentaryzacja i kontrola stanów palet

Inwentaryzację można przeprowadzać na kilka sposobów, w zależności od poziomu rozwoju infrastruktury RFID w magazynie. Może to obejmować przechodzenie pracowników z czytnikami RFID między regałami, umieszczenie czytnika RFID na wózku lub wykorzystanie rozbudowanego systemu anten RFID, pozwalającego na inwentaryzację w czasie rzeczywistym.

Wysyłka towaru (wydanie do wysyłki)

Proces wydania towaru odbywa się w sposób zbliżony do przyjęcia towaru. RFID umożliwia śledzenie każdego etapu, od opuszczenia miejsca magazynowego przez towar aż do dostarczenia go na odpowiedni pojazd na rampie. Wózek przejeżdżają przez bramki na rampie, rejestruje wydanie palety do transportu. Wszystkie etapy są rejestrowane w systemie magazynowym.

Jakie  wskaźniki można poprawić w logistyce dzięki RFID

  • Wzrost efektywności kompletacji palet wieloproduktowych o 15%
  • Możliwość redukcji zatrudnienia w dużym centrum dystrybucyjnym (5000 palet dziennie) o 30%
  • Kontrolowanie 100% towarów opuszczających magazyn
}