Kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę, wybierając producenta etykiet

sie 30, 2023 | Etykiety, Etykiety przemysł

Produkcja etykiet, zarówno dla branży przemysłowej, jak i logistycznej w 2023 roku, charakteryzuje się przede wszystkim stałym spadkiem cen surowców w porównaniu do wzrostów z poprzednich lat. To przekłada się na bardziej atrakcyjne ceny samych etykiet. Taki proces z jednej strony umocnił presję cenową wywieraną przez osoby odpowiedzialne za zakupy, a z drugiej doprowadził do rywalizacji cenowej wśród producentów, która w wielu przypadkach doprowadziła do sprzedaży po kosztach.

Powyższa sytuacja nie będzie jednak trwała bez końca. W najbliższym czasie rynek spodziewa się zmiany obecnego trendu. Przy obecnej walce wzrost cen surowców może to spowodować znaczący wzrost cen u producentów etykiet, zaopatrywanie się w surowce z niesprawdzonych źródeł i próby dobierania gorszych jakościowo zamienników.

Poniżej opisujemy, na co firma poszukująca producenta dla swoich etykiet produktowych i logistycznych, powinna zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów przy współpracy.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając producenta etykiet?

Czy korzystna cena idzie w parze z wysoką i powtarzalną jakością?

Jak wspominaliśmy, przy obecnych spadkach cen surowców, managerowie ds. zakupów jeszcze bardziej zacieśniają politykę cenową u dostawców etykiet. Jeszcze w 2022 roku na rynku dominowały surowce znanych producentów, takich jak Avery Dennison, Raflatac czy Ritrama, i nie było problemu z produkcją etykiet, które miały powtarzalną, wysoką jakość. Obecnie jednak producenci etykiet, aby sprostać presji cenowej, coraz częściej sięgają po surowce z Chin i Turcji. Takie surowce niestety nie gwarantują powtarzalnej jakości. To z kolei powoduje, że pozornie takie same etykiety różnią się znacząco jakością i częściej generują reklamacje spowodowane słabą jakością nadruku.

Wybieraj firmy współpracujące ze sprawdzonymi producentami surowców.

Czy producent etykiet ma stoki magazynowe?

W każdej branży występują okresowe lub nagłe wzrosty zapotrzebowania na dany produkt. Tak samo jest z etykietami. Przy dużych wolumenach zakupowych odpowiedni stan magazynowy, zapewniony przez producenta etykiet, gwarantuje nieprzerwany łańcuch produkcyjny. Producent utrzymuje stoki magazynowe gotowych etykiet i może wysłać potrzebne produkty w ciągu 48 godzin.

Zweryfikuj możliwości magazynowe producenta.

producent etykiet samoprzylepnych

Czy poza etykietami producent oferuje wsparcie techniczne?

Żadna etykieta, nawet najlepiej dobrana, nie spełni swojej funkcji bez drukarki do etykiet. Wiele firm produkcyjnych nie zdaje sobie sprawy, że doświadczony producent etykiet może również świadczyć usługi wsparcia technicznego dla drukarek.

Drukarki etykiet termicznych i termotransferowych wydają się proste w obsłudze, ale w praktyce mają bardzo wiele ustawień, które wpływają na jakość wydruków. Z naszego doświadczenia wynika, że gdy klienci zgłaszają problemy z jakością etykiet, na których powstają słabiej jakości nadruki, okazuje się, że w 98% przypadków jest to właśnie kwestia odpowiednich ustawień i konfiguracji drukarek. Ten temat opisaliśmy szerzej w artykule o tym jak uniknąć problemów z drukarkami do etykiet po ich zakupie.

Ustal zakres możliwości obsługi świadczonych przez twego producenta.

Producent etykiet responsywny w komunikacji z klientem.

Teoretycznie punkt jest oczywisty, niemniej warto zwrócić uwagę zarówno na szybkość odpowiedzi, ale jak i elastyczność w działaniu. Producent powinien sprawnie odpowiadać na zapytania ofertowe oraz, w przypadku pilnego zapotrzebowania na wyprodukowanie partii etykiet, tak zarządzić produkcją, aby skrócić maksymalnie czas realizacji. Jako zaufany partner biznesowy, powinien mieć świadomość, że brak etykiet wpłynie na powstanie przestojów u klienta.

Miej pewność, że producent działa na podstawie wypracowanych procedur i standardów.

Jak szeroką wiedzę produktową posiada producent?

Wybór odpowiednich etykiet wydaje się na pierwszy rzut oka mało skomplikowany. Jednak przy dokładniejszym zgłębianiu tematu okazuje się, że nawet w przypadku podstawowych etykiet termicznych występuje kilka rodzajów etykiet i klejów, dobieranych indywidualnie pod specyfikę klienta. Więcej na ten temat opisujemy w artykule, jak dobrać etykiety i jakie etykiety najlepiej wybrać na przykładzie logistyki i magazynowania.

Wybierz producenta, który jest doświadczony, doradza i dzieli się wiedzą.

Poznaj nas bliżej i zobacz, dlaczego ponad 670 firm powierzyło nam produkcję swoich etykiet.

Zobacz jakie etykiety produkujemy.

Zobacz wszystkie etykiety

Producent, który potrafi dopasować ekologiczne etykiety do potrzeb klienta.

Producent, który ma świadomość priorytetów klienta. Znając aktualne trendy na rynku i rozumiejąc biznes klienta, potrafi zaproponować rozwiązania pozwalające firmie zrealizować nie tylko politykę cenową, ale również założenia związane ze zrównoważonym rozwojem. Posiada szeroką wiedzę w temacie ekologii, obejmującą najprostsze rozwiązania, takie jak pocienione surowce lub surowce z recyklatami, aż po surowce odnawialne.

Przykład: Dla dużych producentów żywności, którzy wytwarzają masowe produkty, całkowity koszt opakowania odgrywa znaczącą rolę. Odpowiednie dobranie etykiety ekologicznej wpłynie na rentowność produktu końcowego.

Wybierz producenta, który dokładnie przeanalizuje i zrozumie potrzeby twojego biznesu.

}